ویدیو حجمی یا Volumetric video چیست؟

what-is-volumetric-video

ویدیو حجمی فرآیند گرفتن تصاویر متحرک از دنیای واقعی، افراد و اشیاء است که بعدا میتوانید از هر زاویه ای در هر لحظه از زمان توانایی حرکت به چپ، راست، بالا و پایین و جلو به عقب مشاهده کنید.

ویدئوی حجمی یک تکنیک ویدئویی است که فضایی سه بعدی، مانند مکان یا عملکرد را به تصویر می کشد. این نوع ویدئوگرافی به دست آوردن اطلاعاتی است که می تواند روی صفحه نمایش تخت یا با استفاده از عینک های ۳D و VR مشاهده شود. فرمت های مصرف کننده زیاد هستند و تکنیک های ضبط حرکتی مورد نیاز بر روی گرافیک کامپیوتری، فتوگرامتری و سایر روش های مبتنی بر محاسبات استفاده می شود. بیننده معمولا نتیجه را در یک موتور زمان واقعی تجربه می کند و در جستجوی حجم تولید شده دارای ورودی مستقیم است.

 

در حال حاضر کارهای مختلفی برای تولید ویدیو حجمی در دسترس هستند. اینها متقابلا منحصر به فرد نیستند و به طور موثر ترکیبی استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از آنها نشان داده شده است:

مبتنی بر مش – Mesh-based

این رویکرد مشبک تر٬ مثلثی٬ سه بعدی شبیه به هندسه ای است که برای بازی های رایانه ای و جلوه های بصری مورد استفاده قرار می گیرد. حجم داده ها معمولا کمتر است، اما کوانتیزه کردن داده های دنیای واقعی به داده های با وضوح پایین، قطعنامه و وضوح بصری را محدود می کند. تعرفه ها معمولا بین تراکم مش و عملکرد نهایی تجربه می شوند.

 

مبتنی بر نقطه – Point-based

به تازگی کانون توجه به سمت ضبط حجمی مبتنی بر نقطه حرکت کرده است. داده های به دست آمده به عنوان نقاط یا ذرات در فضای ۳D انجام ویژگی های مانند رنگ و اندازه نقطه با آنها نشان داده شده است. این اجازه می دهد تا تراکم اطلاعات بیشتر و محتوای با وضوح بالاتر داشته باشیم. سرعت داده ها مورد نیاز است. Nurulize یک شرکت تحقیقاتی در این دنیای نسبتا جدید است.

 

کاربردهای ویدیو حجمی

  • رویدادهای ورزشی
  • سخنرانی یا کنفرانس ها
  • سفرهای مجازی
  • خرید و فروش محصول

 

منبع: wikipedia

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password