واقعیت افزوده یا Augmented Reality چیست؟

what-is-augmented-reality-2

موضوعی که امروز می خواهیم به آن بپردازیم٬ توضیح کاملی از واقعیت افزوده است. اینکه واقعیت افزوده از کجا شروع شد و الان در چه مرحله ایست و آینده ی واقعیت افزوده به کجا خواهد رسید را توضیح خواهیم داد.

تعریف واقعیت افزوده در آکسفورد

در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد اصطلاح واقعیت افزوده را این گونه تعریف می کند: “یک تکنولوژی که یک تصویر از کامپیوتر ساخته شده را به دید کاربر در دنیای واقعی می برد و در واقع یک دید مخلوط (ترکیبی) ایجاد می کند.“.

شاید شما امروزه با نرم افزار یا بازی های مختلفی کار کرده باشید و از این تکنولوژی بدون اینکه دانشی داشته استفاده کرده باشید. برای مثال: ماسک های صورت اینستاگرام یا اسنپ چت یا حتی بازی Pokémon GO .

 

واقعیت افزوده کجا شروع شد؟

محققان بوئینگ، توماس کادول (Thomas Caudell) و دیوید میزل (David Mizell) به طور گسترده ای به عنوان مردانی شناخته می شوند که عبارت «واقعیت افزوده» را در سال ۱۹۹۲ به کار بردند. هنگامی که اولین استفاده صنعتی از AR در بوئینگ برای مونتاژ قطعات هواپیما طراحی شده بود. (می توانید مقاله علمی کامل این دو شخص را در این لینک بخوانید:Augmented Reality: An Application of Heads-Up Display Technology to Manual Manufacturing Processes)

شاید در فیلم ها و داستان های قبل بگردیم بیشتر می توانیم شروع واقعیت افزوده را پیدا کنیم. برای مثال L. Frank Baum، در سال ۱۹۰۱ یک داستان کوتاه به نام “The Master Key” نوشت که مجموعه ای از عینک های الکتریکی در طبیعت است که می توانند شخصیت واقعی افراد را نشان دهد.

کتاب TheMasterKey
کتاب TheMasterKey

واقعیت افزوده اکنون بکجا رسیده است؟

اگر بخواهیم این موضوع را در ایران بررسی کنیم می توانیم به صراحت بگویم که هنوز فعالیت یا استارت آپ واقعیت افزوده ای وجود ندارد. هر چند ویدا جان نثار در این حوزه یک گام بزرگ برداشته است ولی هنوز با کارهای جهانی فاصله ی زیادی داریم. بهتره این موضوع رو در سطح جهانی معرفی کنیم.

واقعیت افزوده اغلب به عنوان نوعی فناوری آینده شناخته می شود، اما یک شکل از آن در سال های گذشته بوده است. به عنوان مثال، heads-up در بسیاری از هواپیماهای جنگنده در دهه ۱۹۹۰  اطلاعات مربوط به نگرش، جهت و سرعت هواپیما را نشان می دهد و بعد اکنون به درجه ای رسیده است که می توان هدف را به راحتی تشخیص داد و هدف گیری بهتری را انجام داد. ما در مقاله ای جداگانه درباره کاربرد نظامی واقعیت افزوده را بررسی کرده ایم.

واقعیت افزوده و اینترنت اشیا
واقعیت افزوده و اینترنت اشیا

گوگل در سال ۲۰۱۳ Google Glass را به نمایش گذاشت، واقعیت افزوده را به یک رابط کاربری پوشیدنی یعنی یک عینک تحمیل کرد. بدین صورت که عینک گوگل با دستورات صوتی هماهنگ میشد و در جلوی چشمان کاربر تصاویر و فیلم ها را به نمایش می گذاشت. گوگل در پایان دسامبر ۲۰۱۵ عینک خود را برداشت. شاید بتوان گفت در این حوزه٬ گوگل کلید پوشیدنی واقعیت افزوده را زد.

کاربرد واقعیت افزوده
کاربرد واقعیت افزوده

این روزها قدرت واقعیت افزوده به لطف رشد چشم گیر سخت افزارهای بیشتر شده است. به عنوان مثال، برنامه Star Walk فناوری Vito اجازه می دهد تا کاربر از آسمان نهایت لذت را ببرد. برنامه دیگری به نام Layar از GPS گوشی هوشمند و دوربینش برای جمع آوری اطلاعات در مورد محیط کاربر استفاده می کند. سپس اطلاعات مربوط به رستوران ها، فروشگاه ها و نقاط مورد علاقه را نشان می دهد.

از محبوبیت های واقعیت افزوده این است که در زندگی های روزمره ما نفوذ کرده است. طبق گزارش CNET، در سال ۲۰۱۶ بازی AR “Pokémon Go” در سراسر جهان با حساسیت بیش از ۱۰۰ میلیون نفر برآورد شد. طبق گفته فوربس، این مبلغ به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید و شمارش معکوس شد. این بازی به کاربران اجازه می دهد تا شخصیت های Pokémon را در شهر خود شهرت دهند. هدف این بود که این هیولا های جیبی را بگیرند، سپس از آنها برای مبارزه با دیگران به صورت محلی در ورزشگاه های AR استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۸، “هری پاتر: رمز و راز هاگوارتز” به حس بازی های موبایل AR تبدیل شد. این بازی به کاربران اجازه می دهد که جهان حقیقی هاگوارتز را در اطرافشان ببینند، در حالی که توانایی جادوها را دارند، از معجون ها استفاده می کنند و از آموزگاران از هاگوارتز یاد می گیرند.  این بازی حدود ۱۰ میلیون دانلود در فروشگاه Google Play داشت.

 

آینده واقعیت افزوده به نقل از livescience :

قطعا واقعیت افزوده به تلفن های همراه و تبلت ها محدود نخواهد شد. وسایل پوشیدنی زیادی در دنیا مطرح شده است که با واقعیت افزوده ترکیب شده است.

مانند هر تکنولوژی جدید AR دارای مسائل سیاسی و اخلاقی زیادی است. برای مثال عینک گوگل، نگرانی های امنیتی را مطرح کرد. برخی نگران بودند که مکالمات و تمامی اطلاعات موجود در عینک ممکن است به طور ضمنی ضبط شده باشند.

 

واقعیت افزوده AR در ۱۰-۵ سال آینده کجا قرار دارد؟

کارشناسان ادعا می کنند که تا سال ۲۰۲۵ صنعت AR بیش از ۲۵ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت و به طور پیوسته افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر می خواهید در یک چیزی سرمایه گذاری کنید که در ۵ ماه از ۱۹۰۰۰ دلار به ۶۰۰۰ دلار برسد؛ سرمایه گذاری در AR ممکن است یک فکر خوب باشد!

واقعیت افزوده در پزشکی
واقعیت افزوده در پزشکی

واقعیت افزوده تقریبا در هر زمینه کاربرد دارد از مراقبت های بهداشتی تا فروش و تزیین املاک، اتاق برای اجرای AR وجود دارد. از تناسب اندام گرفته تا جراحی های زیبایی.

 

منابع:

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password