آثار هنری را با واقعیت افزوده زنده ببینید

see-live-works-of-art-with-augmented-reality

Artitive در حال زنده کردن آثار هنری کلاسیک، با آوردن آن ها به دنیای واقعیت افزوده است.

آینده ی هنر چند بعدی خواهد بود و Artivive مهر تاییدی بر این قضیه می زند.

در سال ۲۰۱۷ به وسیله ی Sergiu Ardelean و Codin Popsecu تاسیس شد این دو نفر با رویای تغییر دنیای هنری با تغییر در نحوه ی ساخت و اشتراک گذاری آثار هنری کار خود را بر روی این پروژه شروع کردند. آن ها قصد انجام این کار با استفاده از تکنولوژی های نوظهور را داشتند. ما با Ardelean راجع به این اپ که جایزه هم برده است، صحبت خواهیم کرد.

با توجه به پس زمینه ی او در زمینه تبلیغات حرفه ای به عنوان یک مدیر خلاق در یک آژانس بازاریابی، از خیلی وقت پیش به واقعیت افزوده علاقه پیدا کرده بود و متناوبا در تلاش برای استفاده ی این تکنولوژی در تعامل با مشتریان خود بوده است.

او سال ها قبل متوجه این شکاف بین هنر های زیبا و دست نیافتنی با صنعت پیشگامانه و نوآورانه‌ شده بود و می‌ دانست که پتانسیل فراوانی در حل کردن این خلا وجود دارد. او با تمایل خود در به نمایش گذاشتن دیدگاهش راجع به واقعیت افزوده،‌ او به سبک چریکی یک نمایش را در Albertina (یک موزه معتبر در قلب پایتخت اتریش) ربود. او این موضوع را نمی‌ دانست که در آینده ای نه چندان دور،‌ Artivive با این گالری در یک نمایشگاه دائمی همکاری خواهد کرد.

Ardelean می گوید:

من نمی توانستم از فکر ساخت یک تعامل آسان بین هنر و واقعیت افزوده، ذهنم را خارج کنم. پس بالاخره با همراهی دوستم و هم بنیان گداری او (Codin Popescu) یک کمپانی را تاسیس کردم.

تیم Artivive نحوه ی مصرف محتوا توسط مردم را مد نظر قرار می دهد. چه از طریق راه های رسمی و چه از طریق راه های غیر رسمی. این شرکت تمرکز خود را به دو بخش تقسیم کرده؛ یکی تکنولوژی که ساخته اند و دیگری استراتژی چیدن در رابطه با این که این تکنولوژی چه کار هایی را می تواند در راستای تغییر نحوه ی تعامل ما با هنر،‌ انجام دهد. صادقانه اگر بخواهیم بگوییم، این قضیه ربطی به تکنولوژی ندار؛ به قصه گویی و مرتبط کردن فضا های سنتی و دیجیتال با یک دیگر ربط دارد. شما به خاطر تکنولوژی به موزه نمی روید: البته شاید یرای یک بار این کار را بکنید. ولی این یک قابلیت ای است که همراه آن است. شما به موزه می روید تا آثار هنری را تماشا کنید نه واقعیت افزوده را. شما برای این به آن جا می روید که بخشی از دنیای هنری باشید.

همان طور که در وب سایت Artivive گفته شده،‌ هدف استارت آپ واقعیت افزوده ای،‌ فراهم آوردن ابزار های موبایلی و آموزش های آسان و قابل فهم برای هنرمندان است تا بتوانند ابعاد جدیدی از هنر را با استفاده از اتصال هنر کلاسیک با هنر دیجیتال،‌ خلق کنند. لایه ی دیجیتالی، در های جدیدی را به امکانات جدید باز می کند. خوش بختانه برای خالقان کنجکاو اپ و ثبت نام در آن کاملا رایگان است.

Ardelean و Popsescu به شکل استراتژی محوری در حال توسعه ی روابط هم با جامعه ی هنری و هم با موسسات تقدیس شده ی دنیای هنر بوده است. به طوری  که بیش زا ۵۰ هزار کاربر در شبکه ی Artivive حضور دارند و هم چنین این اپ در ۱۵ موزه ی بین المللی، ۴۰ دانشگاه و بیش از ۹۲ نمایشگاه مستقل در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه ای اپ تبدیل به مجرایی بین خالقان و سازمان های موجود مربوطه شده است.

Julie Gratz (هم بنیان گذار و مدیر اجرایی  Kaleida Studio) می گوید:

کشف Artivive برای من یک منبع الهام فوق العاده بود. من در استفاده ی اول از اپ آن ها، قادر به ترکیب کار های انیمیشنی ام با کار های هنری فیزیکی ام شدم.این اپ برای هنرمندان چند رشته ای فوق العاده است و به من اجازه ی سرقت نزدیک به ۱۰ نمایش هنری واقعیت افزوده ای را در طی دو سال گذشته به همراه جامعه ام (کامیونیتی)،‌ داده است. واقعیت افزوده به من اجازه ی ساخت کاری را داده که به حس تجسم کاملی از بینش من برای یک اثر را می دهد. من به خاطر این اپ خیلی متشکر هستم و همچنین خیلی هیجان زده برای مسیری که تکنولوژی در حال طی کردن است و پیشرفت هنر با استفاده از آن،‌ هستم.

یکی از کاربردهای واقعیت افزوده، استفاده آن در هنر و فرهنگ است.

Ardelean Artivive و محصولات مشابه آن را یک رسانه ی جداگانه می‌ داند که شکل جدیدی از هنر و نظم است:

ما دوست داریم که واقعیت افزوده را با عکاسی و فیلم مقایسه کنیم و نگاهی بر روند تبدیل شدن آن ها به اشکالی از هنر، بیاندازیم. در گذشته زمانی که هر دو آن ها تکنولوژی های جدیدی بودند، هنرمندان تنها درحال آزمایش آن ها و پتانسیل های موجود درشان، ‌بودند.

Ardelean آرزو دارد که در آینده، Artivive و کمپانی او تبدیل به مارکتی برای متصل کردن سازندگان و موسسات به یک دیگر برای تشکیل نمایشگاه ها و منابع مالی شود. او در این باره می گوید:

در مقایسه برا رقبای می توان گفت که ما برای خود هنر وارد این عرصه شده ایم و هر کاری که انجام می دهیم، برا هنر، هنرمندان و اشتراک گذاری هنر است. ما تبلیغات را به اپلیکیشنمان اضافه نخواهیم کرد. ما قصد داریم تمام کسانی که در ارتباط با حوزه ی هنر هستند را دور هم جمع کنیم تا به هنرمندان فرصت کار با دیگر افراد و دیگر موسسات را بدهیم.

کاربرد واقعیت افزوده در موزه

Artivive برای موسسات هم با استفاده از هشتگ #bringArtToLife خیل عظیمی از راه های همکاری با دیگران را به وجود آورده است. بازدید کنندگانی که وارد نمایشگاه هایی که Artivive درون شان فعال است می شوند،‌ تشویق به دانلود این اپلیکیشن بر روی موبایل شخصی شان، می شوند. با این اوصاف موزه ها دیگر نیاز به خرید و نگه داری از سخت افزار های سنتی برای استفاده ی مهمانان شان،‌ ندارند.

در حالی که روز به روز سازمان های هنری که از قابلیت های واقعیت افزوده استفاده می کنند، بیش تر می شود، Ardelean می داند که فرآیند پذیرش این تکنولوژی و جذب شدن سازمان ها به آن به دلیل مقاومت برای تغییر سریع،‌ زمان بر خواهد بود. Ardelean می گوید:

واقعیت افزوده یک مهارت جدید برا خیلی از افراد است. شما باید مردم را مجبور به نصب اپ، یادگیری فرآیند های آن و مشاهده ی آن ها در عمل و تداوم در استفاده از آن بکنید. عموما هنر های زیبا یک تصویر پیش فرض در ذهن همه دارد. شما نیاز به کار کردن برا درک آن دارید. شما باید با فرهنگ و دقیق باشید. کاری که ما داریم می کنیم باعث می شود که این ها سرگرم کننده و قابل دسترسی باشند و سعی داریم که افراد جدیدی را درگیر این موارد بکنیم.

Artitive

آیا شما هم می خواهید خلق کردن را با Artivive شروع کنید؟ این اپ هنری در حال میزبانی یک همکاری تماس باز با همکاری سازمان ملل است. در سالگرد ۷۵ سالگی سازمان ملل، کاربران می توانند طراحی های پوستر اورجینال و یا حلقه های انیمیشن خود را که از ماموریت های دپارتمان سیاسی و امور مربوط به ایجاد صلح الهام گرفته اند، ارسال کنند. هنرمندان مشتاق می توانند حداکثر دو اثر هنری را تا پایان جولای ارسال کنند. در نهایت نیز گروه بین المللی داوری سازمان ملل که شامل نمایندگانی حرفه ای و خلاق است، ده اثر برتر را برای به نمایش در آمدن در نمایشگاه شهر نیو یورک،‌ انتخاب می کند.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password