معرفی بهترین اپلیکیشن های واقعیت مجازی

introducing-the-best-virtual-reality-apps

اگر فکر می کنید که اپلیکیشن های واقعیت مجازی فقط برای بازی کردن طراحی شده اند، اشتباه می کنید. در سال ۲۰۲۰ برنامه های کاربردی VR، وب را به دوره ی جدیدی وارد کرده اند. این اپ ها هنوز هم اغلب برای بازی های ویدئویی هستند؛ اما جدیدترین های این اپلیکیشن ها، برای شما قصه گویی می کنند و شما را به مکان هایی می برند که تا به حال تصورشان را هم نکرده اید.

اگر شما به فیلم ها، انیمیشن ها، گوگل ارث و کشف مکان های جدید علاقه دارید، زمان آن فرا رسیده که به سراغ برنامه های کاربردی واقعیت مجازی بروید. جدیدترین موارد این حوزه به شما کمک می کنند که این تکنولوژی در حال پیشرفت را بهتر درک کنید؛ در حالی که خیلی از این اپلیکیشن ها رایگان یا بسیار ارزان قیمت هستند.

Google Expeditions (رایگان)

Google Expeditions
Google Expeditions

سفر کردن یکی از لذت های تمام مردم جهان است که تجربیات فراوانی را به اشخاص می دهد و همچنین آن ها را با فرهنگ های مختلف آشنا می کند. این در حالیست که این امکان یک قرن پیش امکان پذیر نبوده است. اگر چه سفر می تواند برای افراد از نظر هزینه و برای محیط زیست از نظر تخریب آن، گران تمام شود. پس چرا به جای استفاده از اپلیکیشن Google Expeditions و رفتن به قله اورست با آن، یک تجربه ی سخت از سفر واقعی به این قله با تمام سختی های صعود به آن و حمل بار هایتان در این مسیر طولانی را تجربه کنید؟ Google Expeditions تور های واقعیت مجازی را به شما ارائه می دهد. در این تور ها به مکان هایی مثل قله اورست یا کوه Teotihuacan می روید. علاوه بر این تورهای علمی نیز وجود دارند که حول موضوعات مختلفشان، شما را آموزش می دهند. موضوعاتی مثل آناتومی پوست بدن انسان و صنعت بازیافت. تصاویر ۳۶۰ درجه ی این اپلیکیشن به طرز قابل توجهی با جزئیات هستند. اگر چه Expeditions نمی تواند حس سفر واقعی به مکان های تاریخی یا طبیعی مثل کوه ها را بدهد، اما می تواند یک تجربه ی آموزشی خوب با هزینه ی بسیار کم تر و آسیب کم تر به طبیعت را به شما ارائه دهد.

Allumette (رایگان)

Allumette
Allumette

فیلم واقعیت مجازی free-to-play و stop-motion استودیوی Penorose، داستان یک دختر جوان در یک روستای خیالی را روایت می کند که کاملا داستانی نفس گیر و جذاب است. در Allumette شما در نقش دوربینی هستید که در جستجو و کشف این جهان باشکوه خلق شده هستید. شما حتی می توانید به خط اصلی داستانی بازی بی تفاوت باشید. هیچ اشتباهی نکنید: این عنوان یک بازی نیست بلکه یک روایت است. اگر چه هیچ یک از شخصیت های Allumette صحبت نمیکنند اما از روش های دیگر ارتباط مثل احساسات (مثل چیزی که در بازی Sims دیده بودیم) برای نمایش دادن قصد خود و احساسشان استفاده می کنند.

داستان این بازی بر اساس یک شعر از Hans Christian Andersen است. شعری که هم جذاب و هم غم انگیز است. ما نمیخواهیم بیش از این داستان را در اینجا لو بدهیم. برخی از تجربه های واقعیت مجازی احساس یکسانی به بیننده می دهند و در Allumette شما به واقع حس می کنید که به یک دنیای خیالی برده شده اید. تجربه ی ۲۰ دقیقه ای این روایت در مقایسه با تچربه های واقعیت مجازی روایت گونه ی مشابه، خیلی طولانی است ولی مدیر عامل Penorose و بنیان گذار آن  (Eugene Chung)واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) را آینده ی قصه گویی می داند و تنها راه شکستن ساختارها را، رد شدن از مرز ها می داند. Allumette در دسته ای مابین بازی ها و فیلم های روایتی قرار می گیرد. اما به نحوی از مرز ژانر ها خارج شده و به تجربه ای الهی تبدیل شده است!

اگر شما از Allumette لذت بردید و به Oculus Rift دسترسی دارید، Henry نیز ارزش امتحان کردن را دارد.

 Colosse(رایگان)

Colosse
Colosse

سازندگان انیمیشن Samurai Jack-esque (انیمیشن فوق العاده و درجه یک در طراحی صدا) Colosse را نیز ساخته اند. Colosse یک تجربه ی واقعیت مجازی داستان کوتاه است که پاسخی است برای انتظار بازیکن های ریشه دار تا به طور یک پارچه داستان را به پیش ببرد. طبق توضیح توسعه دهنده Fire Panda این یک تجربه ی real-time واقعیت مجازی داستانی است. Colosse در مقیاس خودش جزئیات هوشمندانه ای در سراسر خود دارد. برای مثال شخصیت شکارچی با ۱۲ فریم بر ثانیه رندر می شود، درحالی که باقی فیلم با توجه به اتمسفر خاصش، با ۶۰ فریم بر ثانیه رندر می شود.

موارد صوتی و بصری، نگاه بازی کنان را به خود خیره می کنند و اشیا مشخصی برای فعال شدن، منتظر می مانند تا شما به آن ها نگاه کنید که حس سرعتی عادی و طبیعی را به شما می دهند. رویدادهای خاصی نیز وجود دارند که با توجه به جهتی که در حال نگاه کردن هستید، اتفاق می افتند. پس شما هیچ وقت به دنبال پیدا کردن تکه ی بعدی پازل، گیر نخواهید کرد. Colosse در واقع به عنوان دموی Oculus Mobile VRJam طراحی شده است. اگر چه Colosse به اندازه ی Allumette ساختار شکنانه نیست ولی قطعا ارزش امتحان کردن را دارد و نمایانگر یکی دیگر از روش های قصه گویی با استفاده از واقعیت مجازی است؛ علاوه بر این ها رایگان نیز هست!

Titans of Space Plus (10 دلار)

Titans of Space Plus
Titans of Space Plus

وقتی در شب به آسمان نگاه می کنید و خیره به بی کرانی جهان می شوید، از بی نهایت بودن مخلوقات، زمان و فضا شگفت زده می شوید. در این زمان ممکن است از خود بپرسید آیا کسی تا به حال یک اپ واقعیت مجازی درباره ی این مورد ساخته است یا نه؟ شما خوش شانس هستید چون این کار را کرده اند!

Titans of Space  یک سفر همه جانبه در درون سیاره ها و قمر های آن ها در منظومه ی شمسی است. این یک اپلیکیشن کاملا علمی است اما اجازه ی حوصله سر رفتن به شما نمی دهد. پرواز درون کهشان با استفاده از هدست واقعیت مجازی به همان اندازه که هیجان انگیز است، آموزنده هم هست. شما در این سفر به فعالیت های آموزشی برده می شوید اما آزاد هم هستید که در این فضا به فعالیت های برون مرزی مورد علاقه ی خود نیز بپردازید. شرط می بندم که فکرش را هم نمی کردید که یادگیری در باره ی قمرهای زحل بتواند سرگرم کننده باشد. اما با این اپ اینگونه است.

سفر خود را با راهنمای تورتان (Flying Professor) آغاز کنید همزمان که در حال انجام آزمایشات مختلفی بر روی سیاره ها هستید. شما هر سیاره را با رادار، نقشه ها و لوازم دیگر آنالیز می کنید. شگفتی های منظومه شمسی را در حالی که در پذیرایی خانه ی خود راحت نشسته اید، کشف کنید.

Google Earth VR (رایگان)

Google Earth VR
Google Earth VR

زمانی که واقعیت مجازی به عنوان یک رسانه ی سرگرمی شکوفا شد، ما تصور می کردیم که گوگل ارث قرار است که بسیار جذاب تر و سرگرم کننده تر شود. به نظر می رسد که درست فکر می کردیم. پرواز دور زمین مثل یک عقاب پر سرعت هم لذت بخش است و هم آموزنده. حداقل برای کسانی که به جغرافیا علاقه دارند. اگر به جغرافی هم علاقه ندارید، می توانید از quick-nav برای دیدن مکان های دیدنی مختلف مثل ابوالهول و پارک دروازه ی طلایی و یا پایتخت جیبوتی به شکل مجازی استفاده کنید.

متاسفانه بسیاری از مناظر و مناطق، کم کیفیت هستند و فقط کمی فراتر از لکه هایی رنگی می روند. (مخصوصا اگر از Google Cardboard استفاده می کنید.) اما این برنامه رایگان است پس نمی توان انتظار بیش تری داشت. زوم کردن در فواصل وسیع در عرض جند ثانیه و نزول آن در برابر ساختار های عظیم مثل سد هوور بسیار هیجان انگیز است. احتمال اینکه قبلا از گوگل ارث استفاده کرده باشید زیاد است؛ پس روش کار با آن را می دانید. فقط با استفاده از واقعیت مجازی جذاب تر شده است. فقط توقع جزئیات زیاد نداشته باشید.

Kingspray Graffiti VR (15 دلار)

Kingspray Graffiti VR
Kingspray Graffiti VR

آیا تا به حال خودتا را یک هنرمند خیابانی تصور کرده اید؟ البته نه هنرمندی که خود را طلایی رنگ می کند و چندین ساعت بی حرکت در خیابان می ایستد. یک هنرمند خیابانی حقیقی. بهBanksy  یا Shepard فکر کنید که قرار است پشت بام های بادی و پل های هوایی آزادراه ها را سیر کنید تا Rembrandt درون خود را به رخ رهگذران شهر بکشانید تا در نهایت از شما تشکر کنند یا مسخره تان کنند. در Kingspray می توانید با استفاده از اسپری رنگ مجازی، به شکل قانونی، این رویا ها را زندگی کنید و بر روی یکی از پنج دیوار دیجیتالی (از آزمایشگاه تا پشت بام) علامت خود را بسازید.

چه دیوار کوچه های تاریک و چه واگن قطار ها را ترجیح می دهید، باز هم Kingspray قابلیت قطره های واقع گرایانه و جلوه های اسپری را برای شما به نمایش می گذارد. این ویژگی های جذاب همراه با قابلیت هایی برای شخصی سازی کامل آثار هنری شما، کامل می شود. شما می توانید عکس های مورد نظرتان را در برنامه لود کنید و آن ها را به نقاشی سطوح تبدیل کنید. همچنین می توانید تصاویری ۳۶۰ درجه از صفحه ذخیره کنید و یا حتی با حداکثر ۳ نفر از دوستان خود، به شکل آنلاین با یکدیگر نقاشی کنید. دیگر بیش از این چه می خواهید؟ البته باز هم قابلیت هایی دارد. برای تجربه ی یک واقعیت مجازی بهتر، شما می توانید اشیا مشخصی را بردارید (مثل آجر و بطری) و به هم دیگر پرتاب کنید. قطعا گنگستر بودن حس خوبی به شما خواهد داد.

Littlstar (رایگان)

Littlstar

استفاده از هدست واقعیت مجازی تان برای مشاهده ی محتوای Netflix, Hulu, YouTube سرگرم کننده خواهد بود. انگار که سینمای خانگی IMAX شخصی خود را دارید و هر زمان که بخواهید می توانید از آن بدون خرج کردن پول های اضافی استفاده کنید.  Littlstar VR Cinema با ارائه ی یک کتاب خانه ی کامل از ویدئو های ۳۶۰ درجه ای که طوری طراحی شده اند که شما را فیلم بردار صحنه در نظر بگیرند، یک انقلابی خواهد کرد. اگر بخواهید درباره ی پس لرزه های ایالت نپال اطلاعات بدست بیاورید یا یک موزیک ویدئو را تماشا کنید، می توانید از این پلتفرم استفاده کنید. Littlstar زاویه ی دیدی را فراهم می کند که نتوانید جای دیگری بروید.

محتوای ورزشی، محتوای مناسب برای کودکان و محتوای تئاتر Broadway در اختیار شما هستند تا این تجربه را به بهترین تجربه ی واقعیت مجازی شما تبدیل کنند. هم چنین این اپ کاملا رایگان است. رابط کاربری بر روی برخی پلتفرم ها نسبت به دیگر پلتفرم ها بهتر است؛ اما این یک ایراد جزئیست. اگر شما جزو مخاطبان خلاق هستید، می توانید فیلم ها و محتوای ۳۶۰ درجه ی خود را نیز آپلود کنید تا دیگران بتوانند از آن استفاده کنند و لذت ببرند.

Ocean Rift (10 دلار)

Ocean Rift
Ocean Rift

اقیانوس ها مکان هایی ترسناک و در عین حال شگفت انگیز هستند و تمام عمق اقیانوس در Ocean Rift نشان داده شده است. تجربه ی شما در این اپ وابسته به یک سافاری آفریقایی است. البته به غیر از مواقعی که آزادید در هر جا که میخواهید پرسه بزنید. مسلما شما زیر آب هستید و می توانید هر کدام از ۱۲ زیستگاه را در اوقات فراغت خود سیر کنید. شما می توانید حیات وحش دریایی را که شامل دلفین ها، کوسه ها، نهنگ ها و دیگر ماهی ها می شود را مشاهده کنید. شما می توانید به سطح آب اقیانوس نزدیک شوید و با لاک پشت های دریایی شنا کنید و یا به عمق اقیانوس شیرجه بزنید و خطرات و حیوانات مرگبار بیش تری را تجربه کنید.

اگر بخواهید، می توانید به سادگی بنشینید و ماهی هایی که از شما می گذرند را مشاهده کنید. Ocean Rift می تواند آرامش بخش و درمانی باشد. اگر هم می خواهید بازی را به شکل کامل تجربه کنید، می تواند این بازی برای شما تبدیل به یک بازی survival horror شود که سورپرایز هایی از درون آب برای شما به ارمغان بیاورد. موارد کوچکی مانند قاب ماسک غواصی که دور صفحه نمایشتان قرار گرفته، این تجربه را به یاد ماندنی می کند. اگر هم نمی خواهید برای تجربه ی کامل این اپ پولی هزینه کنید، دموی Gear VR را امتحان کنید.

The Foo Show (رایگان)

The Foo Show
The Foo Show

با تمام خیال پردازی هایی که می توان در زمینه ی تجاری سازی واقعیت مجازی کرد، تاک شو ها در انتهای لیست قرار می گیرند. چه کسی دلش می خواهد به جای تماشاگران یک تاک شو در Oprah قرار گیرد بدون اینکه کارت هدیه ای دریافت کند؟

بنظر می رسد که می تواند کار جالبی باشد. The Foo Show با میزبانی Will Smith (هم بنیان گذار Tested) ملقب به Foo، از نظر فنی یک تاک شو است اما خیلی بیش تر از آن است. این برنامه که توسط Kickstarter حمایت مالی شده و قدرت گرفته از motion-capture است، با استفاده از مهمانان دیجیتالی و صحبت های دیحیتالی شده ی Smith حول محور بازی ها و فرهنگ تکنولوژی می گردد.

احتمالا از خود می پرسید که چرا این اپ در دسته ی واقعیت مجازی قرار گرفته است. سوال خوبی است! جالب ترین نکته درباره ی The Foo Show استفاده ی خلاقانه ی آن از واقعیت مجازی برای انتقال مستقیم بینندگان به محیط بازی هایی است که در برنامه راجع به آن ها صحبت می شود. برای مثال اولین قسمت این برنامه (اپیزود صفر) بینندگان خود را به برج دیده بانی از Firewatch می برد که می توانند در محیط آن قدم بزنند و آن را بررسی کنند و همچنین با اشیا تعامل داشته باشند. تمام این امکانات در حالی فراهم است که می توانند به طور همزمان، از تفسیر روشنگرانه ای نیز بهره ببرند. این اپیزود برنامه در ادامه به سراغ مصاحبه ی Smith با Brendon Chung از Blendo Games درباره ی بازیCowboy  Quadrilateral با سبک hacker-puzzle می رود. بخش هایی از این مصاحبه در حین اینکه بینندگان در یک از مکان های بازی پرسه می زنند، پخش می شود. خوش بختانه دقیقا مشخص نیست که این تاک شو طبق چه برنامه ریزی پیش خواهد رفت اما قطعا در حال ارائه ی یک مفهوم خلاقانه ایست که گیمرها عاشق آن می شوند.

Tilt Brush (رایگان)

Tilt Brush
Tilt Brush

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه ی چندانی به هنر ندارید، Tilt Brush شما را سورپرایز خواهد کرد. با استفاده از حسگر های حرکتی HTC Vive یا Oculus Rift Touch Controllers این اپ به شما امکان نقاشی در سه بعد فضا را می دهد تا بتوانید کارهای هنری خیره کننده ای در قالب هر رنگی که می توانید تصور کنید، خلق کنید. حسگر های حرکتی به طرز عجیبی دقیق عمل میکنند و رسانه ی دیجیتال نیز به این معناست که شما می توانید به عقب برگشته و ایرادات کارتان را پاک کنید. حتی اگر به طور طبیعی خلاق نیستید، Tilt Brush جنبه های جدیدی از شخصیت شما را آشکار می سازد.

علاوه بر نقاشی، شما می توانید افکت های جالبی مثل ستاره های درخشان یا مسیر های دودی را به بخش های مختلف نقاشی تان  برای متمایز کردن آن بخش، اضافه کنید. نسخه ی Oculus Rift یک بخش پیش نمایش جالب را به رخ می کشد اما این اپ در همه ی پلتفرم هایش به یک اندازه لذت بخش است. در حال حاضر گوگل (سازنده ی این برنامه ی کاربردی) تصمیم گرفته است که Tilt Brush را بر روی PSVR عرضه نکند. دلیل این موضوع هم کمبود دقت در نرم افزار ردیابی اعلام شده است. اگر شما صاحب یک Vive یا Rift هستید حتما Tilt Brush را دریافت کنید. هم اکنون این اپ یکی از بهترین های تجربه ی واقعیت مجازی است که در حال ارائه ی یک رسانه ی هنری کاملا جدید برای لذت بردن هم افراد خلاق و هم افراد بدون خلاقیت است.

Virtual Desktop (بیش از ۱۴ دلار)

پلتفرم ها: HTC Vive, Oculus Rift, OSVR

Virtual Desktop
Virtual Desktop

آیا تا به حال درباره ی جست و جو کردن درون کامپیوتر خود از طریق واقعیت مجازی، خیال پردازی کرده اید؟ شبیه همان چیزی که در یک اپیزود The Fairly Odd Parents جایی که Timmy وارد اینترنت می شود، دیدیم؟ ما هم این خیال پردازی را نکرده ایم. اگر این موضوع برای شما جالب به نظر می رسد، خبر های خوشی برای شما داریم. Virtual Desktop به شما اجازه می دهد از کامپیوترتان در واقعیت مجازی استفاده کنید. جایی که می توانید در وب جستجو کنید، نتفلیکس را تماشا کنید و یا به بازی بپردازید. حتی می توانید صفحات اسناد الکترونیکی خود را در واقعیت مجازی مدیریت کنید. ولی به نظر این آخری خیلی ایده جالبی نباشد چرا که ممکن است حواس شما را از کارتان پرت کند.

این برنامه ی کاربردی، با تنظیمات مختلف صفحه های نمایش به خوبی کار می کند و از هدست شما برای به جلو یا عقب رفتن بین صفحات مختلف استفاده می کند که به نظر جذاب می آید.

Within (رایگان)

Within
Within

Within پلتفرمی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید محتوای آمازون را از سازندگان واقعیت مجازی در نقاط مختلف دنیا مشاهده کنید. از یک فانتزی دیوانه وار سواری روی ریل تا یک موزیک ویدئوی ۳۶۰ درجه. تجربه های جدید به شکل معمول اضافه می شوند. یکی از این تجربه ها یک ویدئو ۱۳ دقیقه ای ۳۶۰ درجه بر اساس سریال تلویزیونی محبوب Mr. Robot است که شما را هم آموزش دهد (در گسترده ترین شکل ممکن) و هم سرگرم کند. شما می توانید با این اپ محتوا هایی از رسانه های خبری مثل NBC، Apple، New York Times و Vice Media و همچنین محتوا هایی از گروه های موسیقی و استودیو های فیلم سازی را در دسترس خود داشته باشید.

The Possible یک سری ویدئویی از تیم Within است که به گشت و گذار در دنیای تکنولوژی از طریق هدست واقعیت مجازی می پردازد. هر قسمت این سری به موضوع متفاوتی می پردازد. موضوعاتی مانند سگ های رباتی و هاور کرفت ها. این نمایش توسط David Gelb (از Chef’s Table) کارگردانی می شود و قسمت های جدید آن به طور معمول منتشر می شوند. اگر Within را دانلود نکنید، به ضرر خودتان است؛ چرا که این برنامه ی کاربردی، رایگان است و حتی اگر برخی از محتوای آن مطابق سلیقه ی شما نباشد، نگران نخواهید شد، چرا که کتاب خانه ی آن روز به روز با گذشت زمان، گسترده تر می شود. کیفیت ویدئو ها نیز متفاوت اند. به نظر می رسد محتوای انیمیشنی، بهتر از محتوای لایو اکشن کار شده است. اما این ها دلیل نمی شوند که شما خود را از تجربه کردن Within محروم کنید.

Fulldive VR (رایگان، با خرید درون برنامه ای)

Fulldive VR خود را به عنوان یک پلتفرم اجتماعی واقعیت مجازی All-in-One معرفی کرده است. این بدان معناست که این اپ، یک پلتفرم برای جست و جوی کاربران در محتوا های واقعیت مجازی منابع مختلف، فراهم کرده است؛ که کاربران می توانند در آن یافته های خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند و همچنین روی آن ها کامنت بگذارند. این اپلیکیشن با Google Cardboard هماهنگ است و استفاده و ورود به آن آسان است. رابط کاربری این اپ، کاربران را درون یک محیط سه بعدی رها میکند که در آن می توانند در منو ها سیر کنند، تنظیمات را تغییر دهند و لیست دوستانشان را ببینند. همانند خیلی از اپلیکیشن های Cardboard کاربران می توانند با نگاه به آیکونی خاص، به محیط مربوط به آن بروند. علاوه بر ویدئو های ترند، Fulldive محتوا را بر اساس احساسات کاربران به آن ها، دسته بندی می کند. احساساتی مثل cute یا scary که البته همیشه بهترین راه برای یافتن محتوای مورد نظرتان نیستند.

محتوای این اپلیکیشن، از خیل انبوهی از منابع مختلف جمع آوری شده است؛ منابعی مثل The New York Times و Discovery. کاربران می توانند از یک فیلم کوتاه CGI که در آن در حال فرار از دست ماهی مرکب غول آسا هستند، به یک مستند اول شخص درباره ی فیلم ها بروند. اگر شما به دنبال انبوهی از محتوای واقعیت مجازی هستید، Fulldive یک منبع مناسب برای شماست.

منبع:

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password