بازی واقعیت مجازی Half-Life: Alyx

Half-Life: Alyx یک بازی تیر اندازی اول شخص واقعیت مجازی است که در سال ۲۰۲۰ توسط Valve توسعه یافته و منتشر شده است. اتفاقات این بازی در بازه ی زمانی بین Half life (سال ۱۹۹۸) و Half Life 2 (سال ۲۰۰۴) رخ می دهد. بازیکن ها در این بازی کنترل Alex Vance را در یک ماموریت برای تصاحب یک سلاح بسیار قدرتمند که صاحب آن Combine فضایی است، بر عهده دارند. بازیکن ها در این بازی با استفاده از واقعیت مجازی به تعامل با محیط و مبارزه با دشمنان می پردازند. ابزار های بازیکنان عبارتند از دستکش های گرانش (برای ایجاد تغییر در اشیا همانند سلاح گرانش در half life 2) و همچنین المنت های سنتی half life مثل پازل های فیزیکی، مبارزات، کشف و جست و جو و جنبه های وحشت و بقا نیز به این بازی بازگشته اند.

Half-Life: Alyx
Half-Life: Alyx


آخرین شماره ی این سری بازی که قسمت دوم آن بود، در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. بعد از لغو برنامه های تولید نسخه ی سوم آن Valve شروع به آزمایش بر روی نسخه ی واقعیت مجازی این سری بازی در سال ۲۰۱۰ کرد. این اتفاق پس از درک تقاضای بالا برای بازی های واقعیت مجازی اتفاق افتاد. این شرکت کار خود را بر روی طرح های اولیه ی IP (بازی های انحصاری ساخت خود) های خود مثل Portal شروع کرد و در نهایت به Half Life رسید که مناسب ترین گزینه برای واقعیت مجازی بود. Alyx با استفاده از بزرگ ترین تیم تاریخ Valve و موتور جدید این شرکت، Source 2، ساخته شده است.
Alyx در ۲۳ مارچ سال ۲۰۲۰ بر روی ویندوز با پشتیبانی از بیش‌ تر هدست های واقعیت مجازی سازگار با کامپیوتر های شخصی، منتشر شد. این بازی تحسین زیادی بابت گرافیک، صدا گذاری، اتمسفر و داستان به دست آورد. این بازی توسط برخی افراد حتی به عنوان اولین killer app واقعیت مجازی یاد شده. Valve در ۲۵ می سال ۲۰۲۰ نیز نسخه ی لینوکس این بازی را با پشتیبانی از رندرنیگ Vulkan منتشر شد.

بازی واقعیت مجازی
بازی واقعیت مجازی

گیم پلی
Half-Life: Alyx یک بازی واقعیت مجازی است که که از تمام قابلیت های هدست های واقعیت مجازی سازگار با SteamVR پشتیبانی می کند که شامل Valve Index، HTC Vive، Oculus Rift، Oculus Quest و تمام هدست های واقعیت مختلط ویندوز می شود. از آن جایی که گیم پلی این بازی پیرامون واقعیت مجازی طراحی شده است، Valve اذعان کرده که برنامه ای برای انتشار نسخه ی غیر واقعیت مجازی این بازی ندارد. Half-Life: Alyx از ماد های کاربران نیز از طریق Steam Workshop پشتیبانی می کند. رابین واکر از Valve پیش بینی کرده است که هواداران این بازی را در جهت بازی کردن آن بدون تجهیزات واقعیت مجازی، تغییر خواهند داد. Valve نیز کنجکاو بوده که واکنش کاربران به این نسخه را مشاهده کند. Tyler McVicker نیز از Valve News Network یک نسخه ی پیش از انتشار از بازی را که به اشتباه بر روی Steam لو رفته بود و شامل ابزار های توسعه ی غیر از واقعیت مجازی بوده را پیدا کرده است. این نسخه تعامل هایی مانند برداشتن اشیا و تیر اندازی با سلاح ها را به کاربر اجازه می دهد. اگر چه که بیش تر تعاملات پایه ی بازی مثل فشار دادن دکمه ها و یا پر کردن کوله پشتی Alyx بدون استفاده از دکمه ی use قابل انجام نبوده است. McVicker نتیجه گرفته است که اگر یک modder پیدا نشود که بتواند تمام تعاملات و کنترل های این بازی را بر روی الگویی غیر واقعیت مجازی پیاده کند،‌ این بازی را بر روی دستگاه های غیر واقعیت مجازی نخواهیم داشت.

Half Life 2


این بازی در زمان بعد قبل از بازگشت گوردون فری من در Half Life 2 رخ می دهد. بازیکنان در این بازی کنترل Alyx Vance که هم پیمان فریمن است را در حالی که او و مادرش Eli Vance در حال مبارزه با Combine (یک امپراتوری بیگانه که زمین را تسخیر کرده اند) هستند، بر عهده دارند. طراح David Speyrer گفته که Alyx یک بازی اپیزودیک یا یک داستان جانبی نبوده است؛ بلکه قسمت بعدی داستان Half Life بوده است و به طولانی Half life 2 بوده. بازی کنان برای به دست آوردن منابع، استفاده از رابط ها، پرتاب اشیا و درگیر شدن در مبارزات از واقعیت مجازی استفاده می کنند. مثل سلاح گرانشی از Half life 2 و دستکش های گرانشی که به بازی کنان اجازه ی تغییر در جاذبه را می دهد. المنت های سنتی این بازی نیز مثل پازل ها، مبارزات، جست و جو و کشف و داستان نیز مانند نسخه ی اصلی آن است. از آن جایی که Valve خواسته است که بازی کنان با دستی خالی به راحتی در محیط بازی به تعامل بپردازند، تمام سلاح ها می توانند با یک دست استفاده شوند در حالی که بازی در اغلب اوقات تیر اندازی اول شخص است، المان هایی از ژانر وحشت و بقا نیز در خود جای داده است. چرا که سلامت و مهمات در بازی کمیاب اند و همچنین برخورد های غافلگیر کننده و ترسناکی نیز در بازی وجود دارد.
به عنوان یک بازی تیر اندازی اول شخص، بازی کن قابلیت حرکت دادن Alyx درون یک مرحله دارد. این اتفاق با استفاده از room scale واقعیت مجازی در صورتی رخ می دهد که بازی کن فضای کافی را داشته باشد و در شخصیت بازی را به شکل فیزیکی درون بازی حرکت دهد. از سوی دیگر بازی کن می تواند برای حرکت دادن کارکتر بازی استفاده از استیک های آنالوگ را بر روی کنترلر واقعیت مجازی انتخاب کند. (روشی که در بیش تر بازی های ویدئویی متدوال است) یا از روش تله پورت را انتخاب کنند که در آن بازی کن با انتخاب نقطه ای در بازی که قصد رفتن به آن را دارد، بازی به یک باره به آن رفته و یا روش پیشرفته که پس از انتخاب مقصد، بازی Alyx را به آن نقطه پرواز می‌ دهد و به بازی کن فرصت مشاهده ی اطراف را به آرامی بیش تری می دهد. در حالت تله پورت بازی همچنان حرکت را شبیه سازی کرده، هرچند که سریع به نظر می رسد، و Alyx ممکن است که اگر مورد حمله قرار گیرد یا از ارتفاع خیلی بلندی تله پورت را انجام دهد، بمیرد.

منبع:

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password