مشاهده ذره خدا با واقعیت افزوده

god-particle-observed-with-augmented-reality

شاید برای شما هم جالب باشد که درباره ذره خدا که با نام علمی Higgs boson (بوزون هیگز) هم بدانید و هم ببینید. ذره ای که این روزها کم و بیش در مقالات مختلف به آن اشاره می شود. تا جایی که حتی در بعضی مقالات به عنوان نابودی دنیا توسط این ذره به آن اشاره می شود. به طور خلاصه دانشمندان عقیده دارند در یک میلیاردم ثانیه پس از بیگ بنگ، جهان هستی یک سوپ فوق العاده غول پیکر از ذراتی بوده که با سرعت نور با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند و هیچ جرمی نداشته اند. در این میان برهم کنش آنها با میدان هیگز باعث شده که جرم پیدا کنند و سرانجام جهان شکل بگیرد. علت نام گذاری آن به نقل از ویکی پدیا:

پس از نوشته شدن کتابی بنام «ذرّهٔ خدا اگر پاسخ کائنات است، سؤال چیست؟» توسط لیان لدرمن که در آن این ذره را «ذرّهٔ خدا» نامید، اغلب در رسانه‌ها از بوزون هیگز به عنوان «ذره خدا» یا «ذره الهی» یاد می‌شود. لیان لدرمن به مزاح اما به صراحت در صفحه ۲۲ کتابش نوشته‌است که تصمیم داشته ذره‌ای که اثبات وجودش آن همه هزینه برده و دانشمندان را دهه‌ها سال به زحمت انداخته‌است را “goddamn”؛ (ذرّهٔ لعنتی، یا ذرّهٔ از سوی خدا لعنت شده)، نام دهد اما به سبب اینکه ناشر از چاپ این نام سر باز می‌زده damn آخر آن را حذف کرده و اینگونه شد که ذرّهٔ خدا نام گرفت که البته با مخالفت زیادی از سوی کاشفان این ذره پیتر هیگز و فرانسوا انگلر مواجه شد. منبع: ویکی پدیا

هدف ما معرفی این ذره با استفاده از واقعیت افزوده است.

برنامه شبیه سازی نیویورک تایمز واکنش ذرات هیگز با استفاده از تکنولوژی AR را به نمایش می گذارد.

Large Hadron Collider
Large Hadron Collider

از زمان توسعه اولیه آن در اواسط دهه ۱۹۶۰،دستگاه  Large Hadron Collider یکی از چشمگیرترین دستاوردهای علمی و فناوری در تاریخ بشر بوده است. یک دستگاه میکروسکوپ منحصر به فرد که شامل یک مسیر مسابقه الکترومغناطیسی ۱۷ مایل ۱۶۴-۵۷۴ فوتی زیر بستر از حومه فرانسه و سوئیس در ژنو، سوئیس است که قادر به متصل کردن ذرات زیر اتمی را به یک دیگر با یک نرخ از ۶۰۰ میلیون بار است در هر ثانیه را داراست.

برای کمک به جشن پیشرفت قابل ملاحظه ای که با کمک Large Hadron Collider به دست آمده، نیویورک تایمز یک فرآیند تعامل گسترده ای از روند برخورد را برجسته کرده است. با کمک واقعیت افزوده، توانستند این برخورد را به صورت مصور به کاربران نشان دهند.
Higgs boson
Higgs boson

پس از فعال شدن واقعیت افزوده روی صفحه نمایش، کاربران می توانند این برخورد ها را تماشا کنند چراکه این ذرات سعی برآن شده به صورت واقعی مصور شوند. همانطور که ذرات مسیر خود را از طریق برخورد دهنده می گذارند، تصادفات درخشندگی منجر به اسپری های باقی مانده می شود، که به صورت خطوط درخشان نشان داده می شوند و قبل از اینکه توسط آشکارساز داخلی متوقف شوند پراکنده و گسترش می یابد.

با این حال، یک برخورد نادر با سرانجام چهار مونون تولید می شود؛ اشکال سنگین تر از الکترون ها چنان قدرتمند هستند که سرب و آهن را از بین می برند و به طور کامل از دستگاه خارج می شوند.

Higgs boson AR
Higgs boson AR

برای درک بیشتر بیننده، خوانندگان می توانند از طریق وب سایت نیویورک تایمز یک مقاله تعاملی تحت عنوان “It’s Intermission for the Large Hadron Collider” را مشاهده کنند. همچنین مجموعه ای از عکس های خیره کننده ۳۶۰ درجه و همچنین یک ویدیو ۳۶۰ درجه ای وجود دارد.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password