از توهم تا واقعیت در فیلم Spider-Man Far From Home

بررسی فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه
ما در این مقاله نمی خواهیم صرفا به داستان مرد عنکبوتی بپردازیم. سعی براین داریم بررسی کنیم که در فیلم مرد عنکبوتی چه چیزی بیشتر از همه باید به چشم می خورد.

به نقل از ویکی پدیا:
پس از ماجراهای پایان بازی و مرگ تونی استارک، پیتر پارکر به همراه دوستانش به یک اردوی مدرسه‌ای به اروپا می‌رود. در این سفر با نیک فیوری مواجه می‌شود که از او می‌خواهد به میستریو بپیوندد تا با هم علیه المنتال‌ها (Elemental) بجنگند. منبع:‌ویکی پدیا

Elemental از ریشه ی Element میاد یعنی عنصر. در واقع قرار است مرد عنکبوتی به کمک مردی (میستریو) بیاید که هدف شان این است که با ۴ عنصر (Element ) اصلی یعنی آب/خاک/هوا/آتش بجنگد. اما داستان این نیست!

عینک واقعیت افزوده به همراه هوش مصنوعی + کوانتوم

قدرت مرد عنکبوتی با در دست داشتن یک عینک که از آقای استارک به او هدیه داده شده چند برابر می شود. جایی که هوش مصنوعی E.D.I.T.H به کمک مرد عنکبوتی میاید و مرد عنکبوتی می تواند به تمامی شبکه های جهانی از دوربین ها گرفته تا ایمیل های خصوصی و تصاویر خصوصی داخل گوشی ها دسترسی داشته باشد. جالب این است که این موضوع به عنوان بخشی از فیلم مورد توجه قرار گرفته است.
جایی که یکی از همکلاسیان مرد عنکبوتی که ظاهرا عاشق ام جی هم هست (دختری که مرد عنکبوتی عاشق اوست) از مرد عنکبوتی عکسی بدون اجازه با دوربین خود می گیرد و می خواهد به ام جی این عکس را نشان دهد. اما چیزی که در این قسمت فیلم جالب است این است که مرد عنکبوتی می تواند با کمک این هوش مصنوعی یعنی عینک آقای استارک این تصویر را از گوشی او پاک کند!!!

در قسمت دیگر این فیلم یکی از تکه هایی که باعث ایجاد توهم مردم و مرد عنکبوتی می شود توسط مرد عنکبوتی پیدا می شود. در این بخش از فیلم آقای میستریو توسط این عینک می تواند تمامی دوربین های موجود را بررسی کند تا بتواند آن تکه را پیدا کند. وجود هوش مصنوعی و قدرت کوانتومی که این روزها به چشم می خورد به خوبی در این فیلم نشان داده شده است. جایی که در کسری از ثانیه هوش مصنوعی و کوانتوم می تواند به هر شبکه ای دسترسی پیدا کند و هرکاری که دوست داشته باشد در شبکه انجام دهد.

Spider-Man Far From Home

داستان، یک توهم است.

Spider-Man Far From Home

متاسفانه در دوبله و ترجمه هایی که شده بیشتر کلمه ی “توهم” استفاده شده اما این کلمه مناسب این فیلم نیست. چرا که توهم را بجای واقعیت افزوده/ترکیبی/مجازی استفاده کرده اند. اما چیزی که ویکی پدیا از آن یاد می کند و در بیشتر مقالات استفاده شده است کلمه ای با عنوان : Holographic-Illusions . قبل از اینکه در مورد این این دو واژه صحبت کنیم بهتر است ابتدا با کلمه Holography آشنا شویم.

Holography چیست (یا تمام نگاری چیست؟) ؟

به نقل از ویکی پدیا:

به صورت خلاصه روشی از تصویربرداری و تولید تصاویر سه‌بعدی است.
تمام‌نگاری از نظر ثبت اطلاعات بر روی فیلم، به عکاسی شباهت دارد، اما شیوه‌ها و وسایل کار برای ایجاد این تصویر کاملاً متفاوتند. در هولوگرام یا تمام نگاری اطلاعات مربوط به هر سه بُعد در تصویر ثبت شده‌است و ناظر از دیدن تمام‌نگاشت احساس برجستگی در تصویر می‌کند. حتی بیش از آنچه در برجسته‌بینی معمول است، بُعد در برجسته‌نمایی را به تعبیری می‌شود بعد کاذب نامید، چون فقط از یک زاویه (همان زاویه‌ای که دوربین‌ها موقع عکسبرداری مستقر بوده‌اند) می‌شود تصویر را مشاهده کرد، در حالی که در تمام‌نگاری، منظرهٔ بازسازی شده را از زوایای متعدد می‌توان دید و ناظر با حرکت دادن سر خود، تأثیر ناشی از اختلاف منظر را حس خواهد کرد. در سال ۱۹۴۷ دنیس گابور دانشمند مجارستانی تمام‌نگاری را پیش‌بینی کرد، ولی نتوانست آن را به‌طور عملی به نمایش درآورد. این کار به اجبار تا اوایل سال‌ها ۱۹۶۰ یعنی زمان اختراع نوع خاصی از منبع نور لیزر به تعویق افتاد. منبع: ویکی پدیا

و اما Hologram یا هولوگرام چیست؟

هولوگرام تصویری است که توسط یک تصویربرداری عکاسی از ضبط یک میدان نور ایجاد می شود و نه تصویری که توسط نوعی لنز ایجاد شده است. به صورت نمایشی سه بعدی بر روی یک شیء دو بعدی ظاهر می شود که بدون نوری میانی مانند عینک یا عینک قابل مشاهده است. با این حال ، این تصاویر هولوگرام غیر قابل درک می شوند وقتی در زیر نور محیط پراکنده مشاهده می شوند ، زیرا تصاویر واقعی نیستند. تکنیک عکاسی مورد استفاده برای ایجاد این تصاویر هولوگرافی نامیده می شود. منبع: تک پدیا

پس تا اینجا متوجه شدیم که هولوگرام یک “توهم” نیست. در واقع تکنولوژی است که باعث می شود هرچیزی را به صورت مجازی در یک محیط واقعی شبیه سازی کنیم.

حال میرسیم به کلمه Illusions.

معنی Illusions چیست؟
نمونه ای از درک اشتباه یا تفسیر غلط از یک تجربه حسی. منبع: آکسفورد
پس با یک جمع بندی بین کلمات متوجه می شویم که در دنیای مجازی توهم یک کلمه اشتباه است. چون در دنیای مجازی بودن یعنی در دنیایی که هرچیزی ممکن است وجود داشته باشد.

اما چیزی که بیشتر ما رو مجاب کرد این مقاله را بنویسم وجود توجه هرچه بیشتر فیلم های امروزی به دنیای مجازی است. میشه به جرات گفت در تمامی فیلم های امروزی از واقعیت افزوده/واقعیت مجازی/واقعیت ترکیبی استفاده می شود.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password