بررسی فیلم واقعیت افزوده Blade Runner 2049

بررسی فیلم واقعیت افزوده Blade Runner 2049

 

داستان از جایی شروع می شود که یک اتفاق بزرگ در سراسر دنیا افتاده است. جایی که به ظاهر تمامی ماشین ها دست به دست هم دادند تا انسانی روی کره زمین نباشد. فیلم در حال توصیف سال ۲۰۴۹ میلادی است. گفتم ماشین ها٬ ولی خبری از ماشین نیست. در واقع ماشین های انسا نما که همه ی آن ها شماره و سریال دارند.

 

به نقل از ویکی پدیا:

بلید رانر ۲۰۴۹ (به انگلیسی: Blade Runner 2049) فیلمی آمریکایی در سبک نئو نوآر علمی–تخیلی به کارگردانی دنی ویلنوو و نویسندگی مایکل گرین و همپتن فنچر است. این فیلم دنباله‌ای بر فیلم بلید رانر (۱۹۸۲) به‌شمار می‌رود و هریسون فورد یکبار دیگر به ایفای نقش ریک دکارد می‌پردازد. از دیگر بازیگران آن می‌توان به رایان گاسلینگ، دیوید باتیستا، آنا د آرماس، رابین رایت، سیلفیا هوکس، لنی جیمز و جرد لتو اشاره کرد. بلید رانر ۲۰۴۹ در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۷، به صورت دو بعدی، سه‌بعدی و آی‌مکس سه‌بعدی در ایالات متحده اکران شد. فیلم با استقبال بسیار بالایی همراه بود و منتقدین آنرا یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ می‌دانند. همچنین برخی از منتقدین این فیلم را نسبت به قسمت اول اثری بهتر و جذاب‌تری دانستند. بلید رانر ۲۰۴۹ در نودمین دوره جوایز اسکار در پنج رشته از جمله از جمله بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین طراحی صحنه نامزد بود که در نهایت موفق شد دو جایزه بهترین فیلم‌برداری برای راجر دیکینز و بهترین جلوه‌های ویژه را به خود اختصاص دهد. ویکی پدیا

 

در سال ۲۰۴۹، تکثیر  “انسان زیستی مهندسی” شکل گرفته جایی که همه بردگانی بیش نیستند. K، یک ماموری که همیشه باید چشم بگوید و برای اداره پلیس لس آنجلس (LAPD) به عنوان یک دونده تیغه کار می کند، یک افسر که وظیفه ی او کشتن تبهکاران سرکش است.

مامور k
مامور k

در یک ماموریت مامور با یک جعبه ی دفن شده روبرو می شود جایی که یک زن بعد از سزارین جان خود را از دست داده است. شخصیتی به اسم K، Lt. Joshi ترس از آن دارد که بچه ای زنده باشد که بتواند باعث تکثیر انسان ها شود.

یک واقعیت و یک خاطره! جایی که باعث می شود مامور کا شک کند یک انسان تولید شده است یا توسط کمپانی ایجاد شده است. او در واقع با دیدن یک خاطره ای که در ذهن اوست این شک در او به وجود میاد.

 

مامور کا یک دوست دختر به اسم جوی Joi (با بازیگری Ana de Armas) دارد.

Blade Runner 2049 - joi
Blade Runner 2049 – joi

 

بازیگر Ana de Armas
بازیگر Ana de Armas

جوی درواقع واقعی نیست و یک شخص واقعیت افزوده (دختر هالیوودی هالوگرام) است که همه قابلیتی او دارد جز تماس مستقیم فیزیکی. درواقع او قابل لمس نیست. جویکه موضوع اصلی این مطلب است. Joi یک هوش مصنوعی است که به عنوان یک هولوگرام ایجاد شده و طراحی شده و توسط شرکت Wallace به فروش می رسد و به طور کامل قابل تنظیم است و حتی می تواند روابط عاشقانه ایجاد کند. یعنی حس غیرفیزیکی دارد. K، خود دارای یک کپی Joi است، اما او را به عنوان یک شخص تلقی می کند و سعی می کند رابطه ای عاشقانه ای با او برقرار کند، در حالی که در مورد چگونگی واقعی بودن آن می توان گفت که او برایش برنامه ریزی شده است. نکته ی مهم این است که جوی می تواند همه جا در ارتباط با مامور کا باشد.

 

دکتر آنا استلین، طراح خاطرات تکراری، که کار او ایجاد خاطرات تکراری در افراد است٬ تأیید می کند که خاطرات مامور کا واقعی بوده و منجر به نتیجه گیری K می شود که او پسر راچیل است. Rachael یک انسان است. که تا اینجای فیلم مشخص نیست که او یک دختر دارد یا یک فرزند. واگر دارد کجاست؟ دقیقا همان چیزی که مامور کا به دنبال آن است.

متاسفانه شرکت تولید کننده انسان های مهندسی زیستی شده٬ متوجه موضوع شده که مامور کا به دنبال چیست. از طرفی مامور کا کم کم به سمتی دارد هدایت می شود که دیگر نمیخواهد مامور باشد. مامور که موفق می شود راچیل را پیدا کند و با او صحبت کند. مامور کا در ابتدا فکر می کند که راچیل پدر اوست. ولی راچیل یک دختر داشته و نه پسر. اینجاست که مامور کا به کمک راچیل میاید و می خواهد او را به دختر خود برساند. اما دختر او کیست؟ در واقع دختر او دکتر آنا ستلین ( با بازیگری carla juri) طراح خاطرات واقعا طبیعی برای افراد است که در یک محفظه ی کوچک محفوظ شده و نگهداری می شود.

دکتر Ana Stelline طراح خاطرات
دکتر Ana Stelline طراح خاطرات

 

نکته ی مهمی که ما را تشویق که این فیلم را هم مشاهده کنیم و مورد بررسی قرار دهیم شخصیت  Joi است. شخصیتی که در سال ۲۰۴۹ نویسنده ی فیلم او را به عنوان یکی از کاراکترهای اصلی خود می داند و نقش مهمی را در فیلم به او داده است. شخصیتی که در واقعیت افزوده به سر می برد و کاملا از لحاظ عاطقی همانند انسان بوده و می تواند فکر کند و تصمیم های جدیدی را بگیرد. و تنها مشکل او نداشتن جسم است. ما در دنیای واقعی باید به زودی شاهد چنین دستاوردهای مهم و در کنار آن خطرناکی باشیم. جایی که واقعیت و مجازی بودن دنیا مشخص نیست.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password