کاربردهای واقعیت توسعه یافته در شرکت های بزرگ

applications-of-extended-reality-in-large-companies

کمپانی ها چگونه روی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده سرمایه گذاری کرده و آن ها را پیاده سازی می کنند؟ و چگونه میزان بازگشت مالی از سرمایه گذاری خود را ارزیابی می کنند؟

در روز پنج شنبه پنجم ماه می  Amanda Clarida (مدیر یادگیری طراحی و توسعه در Volvo Trucks) و Jeremy Balkin (رئیس نوآوری در بانک HSBC آمریکا) به همراه Szczepan Baran (رئیس بخش فناوری های نوظهور در Novartis) طی کنفرانس آنلاین XRIntelligence راجع به چالش های واقعیت گسترده (XR) برای کمپانی ها صحبت کردند.

Volvo Trucks و Novartis شروع به پیاده سازی واقعیت افزوده در جریان کاری کمپانی هایشان از سال ۲۰۱۷ کرده اند. در همین سال HSBC هم شروع به تحقیق درباره ی بازار واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (VAR) کرده است.

Clarida می گوید:

ما می خواستیم به تیممان بهترین فرصت برای مشاهده و تعامل با کامیون ها و محصولات را بدهیم و ما واقعیت مجازی را به عنوان بهترین آپشن در آن زمان در نظر گرفتیم.

Volvo در ابتدا از واقعیت مجازی به عنوان یک پلتفرم برای آموزش تیم های فروشش برای کامیون های جدید استفاده کرد. البته بعد از آن همه برای عرضه های بزرگ کمپانی که برایشان برنامه ریزی شده بود، آماده نبودند. در طی چند سال گذشته ولوو همچنین از واقعیت مجازی برای تست و همچنین در جریان مراحل طراحی محصول استفاده کرده است. علاوه بر این ها در آموزش نیز از این تکنولوژی استفاده کرده است.

در Novartis (یک شرکت دارویی) به شکل مداومی تکنولوژی های نو ظهوری که می توانند در زمینه ی فرایند ورود به بازار محصولات پزشکی کمک کنند، رصد می شوند. با توجه به اصول اولیه ی R&D شیمی دانان و زیست شناسان از واقعیت مجازی برای مشاهده ی پروتئین ها و نحوه ی تعامل آن ها با برخی سلول های مشخص، استفاده کرده اند.

Baran می گوید:

همچنین ما بعد تر، از واقعیت افزوده برای توسعه ی محصولات دارویی و آموزش فرآیند های مربوطه استفاده کردیم. این کار در محیط فیزیکی چالش برانگیز بود و انجام آن در محیط مجازی به ما در تسریع آموزش و تحویل دارو به بیمار کمک کرد.

Telepresence دیگر مورد استفاده از این تکنولوژی ها در Novartis بود که این شرکت در همکاری با مایکروسافت با استفاده از Microsoft HoloLens آن را انجام داد. در یک کاربرد پایه ای Telepresence می تواند مشتریان کلیدی را برای تصمیم گیری های حوزه ی دارویی دور هم جمع کند؛ همچنین اگر با هوش مصنوعی و پایگاه داده و قابلیت جمع آوری تصاویر و ویدئو ها نیز به کار گرفته شود، آنگاه Baran پیش بینی کرده است که در طول دو یا سه سال قادر به آنالیز پیش گویانه درباره ی این اطلاعات و در نتیجه تصمیم گیری بهتر درباره ی حضور در بازار، خواهند بود.

بعد از بیان این سری موارد استفاده، سوال هر کسی این است که برای پیاده سازی XR چه مقدار بودجه نیاز است؟ اوضاع این مارکت در حال حاضر به چه شکلی است؟

Baran می گوید که تکنولوژی های دیجیتالی نیاز به سرمایه گذاری های عظیمی دارند. نه تنها سرمایه گذاری مالی بلکه سرمایه گذاری روی تجربه و تخصص. در داروسازی موارد نظارتی نیز زیاد هستند. به این دلیل کمپانی بر روی پیاده سازی بالینی تمرکز کرده تا بتواند ارزش واقعی و تاثیر را در مراحل اولیه و در جایی که نظارت کم ترین مقدار خود را دارد، انجام دهد.

در HSBC تیم نوآوری آن ها در حال نظارت دقیق بر ارزش، ریسک و اختلال های تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بر روی چندین مارکت است.

Balkin می گوید:

ما خیلی سریع به موقعیتی که حالا در آن هستیم رسیدیم و هر کمپانی در حال فکر بر روی این است که چگونه کارمندان جدید خود را در دنیای کرونایی امروز که افراد درحال دور کاری هستند، مدیریت کند.

در رقابت با واقعیت مجازی دیگر اولویت هایی هم در فضای دیجیتالی برای تجربه ی مصرف کنندگان، وجود دارد. واقعیت مجازی هنوز هم در حال رقابت با اپ های دسکتاپ و موبایل در زمینه ی همکاری و کنفرانس مجازی است. ما در حال مشاهده ی رشد ثابت و مداوم پذیرش هدست های واقعیت مجازی هم در مارکت مصرف کنندگان و هم در مارکت شرکت ها هستیم. اگرچه ابزار ها و محتوای شهودی و با کیفیتی در دسترس است، اما مخاطبان بیش تر علاقه به ورود به دنیا هایی با فرمت دو بعدی دارند.

Balkin می گوید:

وقتی شما راجع به تخصیص منابع و بودجه  فکر می کنید، میلیون ها اولویت و هزینه برای سرمایه گذاری وجود دارد و مثل تمام تکنولوژی ها و تکنولوژی های جدید، از آن جایی که R&D و پذیرش بیش تری انجام می گیرد، هزینه ها نیز کاهش پیدا می کنند.

با توجه به نرخ پذیرش کنونی، به خصوص درباره ی واقعیت افزوده در مارکت مصرف کنندگان،‌ Balkin می گوید از آن جایی که پذیرش این تکنولوژی همه گیر شده است، کمپانی هایی که از تجارب واقعیت افزوده بهره نبرند، عقب خواهند ماند.

او می گوید:

این تکنولوژی ها در حال پذیرفته شدن بی قید و شرط  هستند. در دنیایی که فاصله گذاری اجتماعی می شود، در یک نورم جدید که ما نمی دانیم که قرار است در آینده چه اتفاقی رخ دهد، ارزش این  تکنولوژی ها بسیار بیش تر شده و باید در نظر گرفته شوند.

در هشت هفته ی گذشته بیش تر ما در خانه گیر افتاده ایم و در همین حال منحنی پذیرش تکنولوژی های دیجیتال نیز به شکل ناگهانی تغییر کرده است و ما باید قبول کنیم که نرم جدیدی را پیش روی خود داریم. کمپانی هایی که به شکل همه جانبه با تکنولوژی ها در حال تعامل بوده اند، اکنون هم می توانند به راحتی برنامه های خود را بر اساس واقعیت مجازی در تمام طبقات سازمانی خود پیش ببرند؛ پذیرش تکنولوژی که به طور معمول در ۵ تا ۱۰ سال رخ می داد، اکنون طی چند هفته رخ می دهد.

Balkin می گوید:

این یکی از تغییرات مثبتی است که برای تجربیات جدید مصرف کنندگان در صنعت اتفاق افتاده است.

در همین راستا Clarida گفته است که ما به زودی به دنبال یک نرم جدیدی خواهیم بود که شامل تعاملات مجازی، کنفرانس های غیرحضوری و سرمایه گذاری برای رسیدن به مخاطبان، به خوبی تعاملات حضوری سابق، باشد. او می گوید: الان زمان مناسبی است برای کشف این پلتفرم ها.

به کمپانی هایی که به دنبال سرمایه گذاری در واقعیت افزوده برای بار اول هستند، باید گفت که هزینه ی ورود به این عرصه بسیار پایین است.

اندازه گیری مقدار هزینه بازگشتی از سرمایه گذاری (ROI) کار سختی است اما با توجه به تحقیق کنندگان و پذیرندگان همه جانبه ی این تکنولوژی (مانند Volvo, Novartis  و HSBC) نوآوری و آمادگی این مارکت واضح است.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password