کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی – بخش اول

کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی

یکی دیگر از واقعیت هایی که نمیشه انکارش کرد٬ کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی و صنعت های مرتبط با آن هست که امروزه باعث شده بیشتر این تکنولوژی مورد ارزیابی و استفاده قرار گیرد. پزشکی اغلب یک مهره ی اصلی در تجارت است. شاید یکی از علت هایی که واقعیت افزوده در این حوزه بیشتر به چشم اومده کلمه قدرتمندی به اسم “پول” باشد. جایی که ثروث باشد حتما رشد در آن زیاد خواهد بود و این یک واقعیتی است در تجارت.

یکی از تکنولوژی هایی که به نظر میرسد تأثیر قابل ملاحظه ای داشته، واقعیت افزوده است، با استفاده از نمایشگرهایی که در مقابل چشم ها قرار گرفته اند و اطلاعات را روی جلوی شما قرار میدهند. عینک های گوگل نخستین تلاش بزرگ برای این فناوری بود و به طرز شگفت آوری با شکست روبرو شد اما عمدتا به دلایل اجتماعی بود و مردم در شروع با آن مقابله کردند. اتفاقی که در هر حوزه ای حتی هوش مصنوعی هم بزرگان فناوری و اطلاعات در مقابل آن قرار گرفتند.

یک پیشرفت تکنیکی پیشرفته در پزشکی در چند دهه گذشته، تکنولوژی تصویربرداری بوده است که بیشتر از پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر رایج بهره مند شده است. تصاویر دقیق در لحظه از امکاناتی است که تکنولوژی در اختیار بشر داده است. به عنوان مثال، به عنوان یک متخصص مغز و اعصاب، می توانیم یک اسکن MRI بر روی یک بیمار در اورژانس دریافت کنیم و در صورتی که دچار سکته مغزی هستند، کاملا قطعی وضعیت بیمار تعیین شود.

واقعیت افزوده در پزشکی
واقعیت افزوده در پزشکی

حالتی رو تصور کنید که آناتومی سه بعدی یک بیمار را می توانید به صورت کامل در لحظه مشاهده کنید آن هم نه دیگر دو بعدی٬ بلکه کاملا سه بعدی. در این حالت یک پزشک کاملا به بدن طرف بیمار دسترسی دارد. هرچند فناوری به درجه ای نرسیده است که بتواند باعث انتقال حس و حالت های فکری طرف شود ولی می توان گفت با قدرت هوش مصنوعی این کار روز به روز در حال پیشرفت است.

متاسفانه در حوزه ی پزشکی خطاهای انسانی زیادی رخ می دهد که حتی بعضی از این خطاهای انسانی باعث خطاهای جبران ناپذیری تبدیل می شود. خیلی از دانشجویان پزشکی و پرستاران که در مرحله ی اول وارد این حوزه می شوند ممکن است خطاهای زیادی در کمک به پزشکان خود داشته باشند که واقعیت افزوده اینجا باعث کاهش اشتباهات انسانی می شود.

 

واقعیت افزوده و پزشکان
واقعیت افزوده و پزشکان

حالتی رو تصور کنید که اعصاب و رشته های عصبی، رگ های خونی بزرگ و کانال های برجسته و رنگی کد شده٬ انواع تومورها به همراه سایزهای واقعی آن ها در جلوی چشمان پزشک است. این امر باعث می شود که پزشک سریع تر بتواند جلوی بیماری بیمار را بگیرد و در تشخیص او کمک کند.

ما در این مقاله نمی خواهیم درباره قدرت های هوش مصنوعی صحبت کنیم ولی باید بگیم که با ترکیب واقعیت افزوده و هوش مصنوعی می توانیم به عصر جدیدی از دوران درمان و پزشکی برسیم. فرض کنید ما می توانیم با توجه واکنش و رفتار بدن بیمار٬ از آینده ی بیمار متوجه شویم. برای مثال اگر پزشکی قرصی را به بیمار دهد٬ پزشک می تواند نتایج آن را قبل از مصرف بیمار روی بدن واقعی بیمار مشاهده کند. تاثیر این دارو روی بدن را هوش مصنوعی به ما کمک می کند و نتایج حاصل شده از هوش مصنوعی را می توانیم به واقعیت افزوده دهیم و نتایج آن را مشاهده کنیم. شما در ساده ترین حالت ممکن تجویزهای لاغری را در نظر بگیرید که پزشک های مختلف به بیمارهای مختلف می دهند که چگونه دکتر می تواند روند لاغری روی بدن بیمار قبل از تجوز و  به همراه خود بیمار را مشاهده کند. فرد بیمار دیگر می داند با این تجویز دکتر چه اتفاقی در ظاهر خود خواهد داشت.

عدم استقبال پزشکان از تکنولوژی
عدم استقبال پزشکان از تکنولوژی

نکته ی دیگر در آن سوی داستان وجود دارد. همان چیزی که عینک های گوگل را از این دوره حذف کرد! بله! عدم استقبال پزشکان به این تکنولوژی است که همیشه دغدغه ی همه ی صاحبان این نوع تکنولوژی ها بوده و هست.

نکته ی دیگری وجود دارد آن این است که پزشکان همیشه دوست دارند بیمار خود را از نزدیک مشاهده کنند و درمان کنند. گاهی رنگ پوست صورت و نوع نگاه و بی حالی یا شادابی شخص به تشخیص پزشک کمک می کند. چیزی که تکنولوژی باید به آن فکر کند و دغدغه آن باشد همین است. ادامه این مقاله در لینک زیر قابل مشاهده و مطالعه است.

 

مشاهده کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی – بخش دوم

 

منبع: sciencebasedmedicine

 

مرورگر دائمی

کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی - بخش اول - /10

خلاصه

0 بد!

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپار فراموشی رمز عبور ؟

Lost Password